Strony

piątek, 19 października 2012

Gwendolen

Gwendolen Fairfax to bohaterka powieści Oscara Wilde "Bądźmy poważni na serio" (ang. The Importance Of Being Earnest). Lalkę można było kupić z numerem 39, choć ja zakupiłam ją dopiero kilka miesięcy temu na allegro. Zachwyciła mnie swoim strojem a zwłaszcza tym maleńkim kapelusikiem (mam bzika na punkcie epoki wiktoriańskiej ;))


Lalka ubrana jest w długą spódnicę i żakiet w kolorze kremowym oraz w bordowy gorset. Uczesana jest w koka do którego doczepiony został malutki kapelusik z piórkiem. Bardzo żałuję, że nie posiadam gazetki dołączonej do tego numeru, gdyż z chęcią dowiedziałabym się więcej o "konstrukcji" sukni. Najprawdopodobniej oparta jest ona na turniurze. Turniura podtrzymuje spódnicę tylko z tyłu i nadaje całej sylwetce kształt litery "S" (tzw. kaczy kuper). Przymocowanie tuż nad siedzeniem ciężaru turniury powoduje naturalny odruch zrównoważenia przez podanie do przodu klatki piersiowej.
Na szczęście urodziłam się w czasach w których kobieta w spodniach nie budzi skrajnych emocji ;) Wyobrażacie sobie z jednej strony gorset a z drugiej turniura?!


"Bądźmy poważni na serio" to dramat komediowy w trzech aktach z 1895 roku. Akcja sztuki rozgrywa się w Anglii u schyłku epoki wiktoriańskiej, a zawarty w niej lekki humor opiera się na intrydze, w której udział biorą dwaj bogaci młodzieńcy.
Powieść ta jest satyrą na przywary i hipokryzję ówczesnego społeczeństwa.


"Bądźmy poważni na serio" doczekało się kilku adaptacji filmowych. Najnowsza w reżyserii Oliviera Parker'a została nakręcona w 2002 roku. W rolę Gwendolen wcieliła się Frances O'Connor.


Oscar Wilde a właściwie Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde to irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Jest przedstawicielem modernistycznego estetyzmu.
Oscar był biseksualistą. W 1895 roku został skazany za kontakty homoseksualne na dwa lata ciężkich robót. Podczas pobytu w więzieniu podupadł na zdrowiu i zmarł w wieku zaledwie 46 lat na zapalenie opon mózgowych.


4 komentarze:

 1. Lalka rzeczywiście prześliczna i ten uroczy kapelusik. Gratuluję zakupu :)))
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki kapelusz to i ja mogłabym mieć ;) Pozdrawiam również :)

   Usuń
 2. Urocza laleczka. Prześliczną ma suknię.

  OdpowiedzUsuń
 3. hej
  fascynujące zdjęcia w plenerze
  pozdrawiam;-)))

  OdpowiedzUsuń